CSM Slatian câştigă cu şansă la Curtişoara. - Arena Olteana

Singurul ziar de sport din Olt

Pagina microbistilor
Aici gasesti istoria fotbalului din acesta zona

CSM Slatian câştigă cu şansă la Curtişoara.

Parcursul fără greşeal din Cupa României a adus la stadionul comunal din Curtişoara, multă lume. Evoluţia  de astăzi a slătinenilor a fost cu mult sub cea din cupă şi n-a lipsit mult ca echipa gazdă să furnizeze surpriza etapei.

Oltul Curtişoara nu a fost cu nimic mai prejos decăt CSM Slatina. Cu exceptia finalurilor de reprize când slătinenii au fost mai mult în careul gazdelor, restul timpului a fost un echilibru aproape perfect. Ocaziile clare de a marca au fost mai multe în partea gazdelor. In minutul 5 , Vasilescu  ( foto  1 ) scapă singur cu  Priseceanu , şutează slab si portarul slatinean respinge. Au mai fost şi câte o bară pentru fiecare , în rest nimic.

Singurul gol al partidei s-a marcat în minutul 78 la o neinţelegere între un aparător de la Curtişoara şi propriul portar, ultimul ia mingea în braţe, deşi trebuia să o şuteze. Arbitrul Doru Zamfir fluiera lovitură libere din interiorul careului, jucătorii slătineni se grăbesc şi până să aşeze portarul zidul, Ceapă şutează şi marchează unicul gol al meciului.

Jucătorii din Curtişoara, protestează, îi reproşează arbitrului că nu a fluierat executare loviturii, degeaba. Golul este validat şi C S M Slatina câştigă cu 1-0. In final, atacantul, Şerb de la gazde este eliminat şi Oltul râmâne in zece jucători.

Oltul Curtişoara a inceput partida în următoarea formulă.
Turianu – Covercă, M. Petrişor, Dorin , Oprea – Dumitrescu, Marcu,Cosma, Nistor – Vasilescu, Şerb.

In cealaltă partida disputată astăzi, Viitorul Băleasa obţine prima victorie, învingând, F C Olt cu 4-3