Oltul Curtișoara, cel mai bun atac din serie, 11 goluri in ultimele două etape ! - Arena Olteana

Oltul Curtișoara s-a impus categoric în derbiul local cu Petrolul Potcoava. Paradoxal, primul sfert de oră a aparținut oaspeților dar spațiile mari din centrul apărării au atârnat ca un bolovan de gâtul echipei.  După o primă repriză oarecum echilibrată, Curtișoara s-a dezlănțuit în repriza secundă și a mai marcat încă 5 goluri. Oamenii partidei au fost Marius Neicu și Manuel Cristea, ambii foști jucători la Petrolul,  care au marcat câte un hattrick.

Omul începutului și sfârșitului de partida a fost Marius Neicu care a deschis ( în minutul 20)  și închis tabela (în minutul 90). Oaspeții au reușit să  reducă din handicap înainte de intrarea la cabine prin golul lui Stăvărache și părea că repriza secundă va fi una la fel de echilibrată. Din păcate pentru ei, repriza secundă i-a aparținut lui Manuel Cristea care a majorat scorul imediat după reluarea jocului. A fost  primul moment psihologic.

Al doilea moment important al jocului  a fost eliminarea lui Mihai Tiberiu după o altercație cu Băjan. Petrolul rămâne în inferioritate numerică, suficient cât să permită gazdelor să evolueze dezinvolt. Pe finalul jocului și gazdele au avut un jucător eliminat, Răcăleanu, două galbene, dar era prea târziu să mai influențeze jocul. Scorul final 7-2  reflectă situația din teren.

Oltul Curtișoara : Turianu – Covercă, Preda, Pisăru, Damian – Băjan, Necșulescu, Mandagiu, Cristea – Neicu, Jianu. Au mai intrat : Dumitrașcu, Albu, Ungureanu, Tudor, Răcăleanu

SERIA 6, etapa 3, play-out

vineri, 12 aprilie 2024, ora 17:00

Sporting Roşiori – Cozia Călimăneşti  5-0

Marius Iordache (24, 53), Alin Călin (45+1, 56), Alexandru Mitru (87)

Unirea Bascov – Flacăra Horezu 2-0

Andrei Linte (9), Darius Ciurea (67)

sâmbătă, 13 aprilie 2024, ora 17:00

ACS Oltul Curtişoara – Petrolul Potcoava 7-2

Marius Neicu (20, 39, 89), Manuel Cristea (47, 64, 66), Marius Jianu (55) / Mihai Stăvărache (45+3), Marian Anghelina (73)

Clasament / play-out

1.CS Sporting Roşiori 2008           3             2             1             0             8-1         31

2.ACS Flacăra Horezu                   3             1             1             1             2-2         30

3.ACS Unirea Bascov                    3             2             1             0             6-2         27

4.ACS Oltul Curtişoara                  3             2             0             1             12-6       25

5.CSO Petrolul Potcoava              3             0             1             2             4-11       17

6.ACS Cozia Călimăneşti              3             0             0             3             1-11          9