Vedița Colonești , obiectiv îndeplinit cu o etapă înainte de final - Arena Olteana

Vedița Colonești , obiectiv îndeplinit cu o etapă înainte de final

Vedița Colonești a câștigat la Dăești cu 3-1 și astfel și-a îndeplinit obiectivul cu o etapă înainte de finalul sezonului. Au fost două reprize diferite. Prima repriză a aparținut oaspeților care au deschis scorul prin Gabi Matei, autor a unei duble în această partidă.  A  doua repriză  a fost echilibrată, gazdele au egalat situația pe tabelă,  dar oaspeții au reușit să marcheze de fiecare dată, pe fondul dominării gazdelor, suficient cât să câștige la două goluri diferență.

Al doilea gol a fost marcat tot de Gabi Matei din lovitură liberă indirectă la un balon așezat de Voinescu. Ultimul gol al meciului a fost marcat de noul intrat  Alex Stoica în urma unei acțiuni personale. În urma acestui rezultat, Vedița Colonești termină sezonul play-off pe locul doi și va participa la barajul de promovare unde va întâlni A F C  Câmpulung Muscel 2022, câștigătoarea seriei a V a .

Vedița Colonești : Calotă – Mălin, Sanda, Oprescu, Matei , Ciobanu – Turcin, Bessong, Samson – Chircioagă, Voinescu. Au mai intrat : Stan, Stoica, Filip și Mierlea

SERIA 6, etapa 8, play-off

vineri, 10 mai 2024, ora 18:00

Cetatea Turnu Măgurele – SCM Râmnicu Vâlcea 1-2

Petruș Pintilie (89) / Sebastian Ivan (29), Bogdan Lăzărescu (84)

sâmbătă, 11 mai 2024, ora 18:00

Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 1-3

… () / Gabriel Matei (penalty,) Stoica ()

Clasament

1.SCM Râmnicu Vâlcea              8           5           3           0             16-6       53

2.ACS Vediţa Coloneşti              8           4           3           1             16-8       48

.......................................................................................................................

3. Cetatea Turnu Măgurele           8           1           3           4             6-13       43

4.ACS Viitorul Dăeşti                     8           1           1           6             5-16       36