Iris Titulescu și Valea Oltului Ipotesti performele primei etape. Strejești pierde după ce conduce cu 2-1. F C Olt nu câștigă deși a condus cu 3-0 ! - Arena Olteana

Prima etapă nu a oferit mari surprize, Iris și Ipotești nu au probleme la debut și s-au impus fără probleme. Energia Strejești a fost mai puțin norocoasă la stabilirea țintarului și sorții  i-a scos în cale una dintre cele mai bune echipe din campionat, Unirea Radomirești. Deși a condus cu 2-1, elevii lui Cosmin Simniceanu  au plătit pentru lipsa de experiență și în cele din urmă a pierdut partida cu 3-2

F C Olt nu a învățat nimic din sezonul trecut și pierde puncte acasă după ce părea că va câștiga fără probleme . Cu 20 de minute înainte de final, F C Olt conduce cu 3-0 prin golurile marcate de Burciu, Crînguș și Ilinca. Au urmat alte ratări,  pentru ca la final să fie egalată. Mai mult, în minutele de prelungire oaspeții au ratat o ocazie foarte mare.

F C Olt : Cioc – Stîngă, Ioncea, Stoichiță, Guianu – Cringuș, Călin, Cîrciumaru, Cirstea – Sorescu, Burciu

Etapa 1 / Sambata, 27 August 2022, 11:00

ACS Iris Titulescu - ACS Oltul Slatioara 3-0