Oltul Curtișoara - Cozia Călimănești 3-1 ( 2-0 ) - Arena Olteana

Oltul Curtișoara - Cozia Călimănești 3-1 ( 2-0 )

Stadionul Tineretului, spectatori aproximativ  500, timp , călduros, sufocant.

Au marcat : Răcăleanu 29, Andronache 42, Neagoe 85 / Sîrbu 57

Oltul Curtișoara: Stănciulescu – Covercă ( min 56 Furtună ) , Răcăleanu, Ungureanu, Preda -  Tudor, Neagoe, Jianu, Nichita ( min 65 Zamfir ) – Bîra (min 76 Marcu ), Andronache

Cozia Călimănești : Dina-  Preoteasa, Lăzărescu, C-tin Chiripuș, Mazilu, Ștefan ( Tănăsie ), Ducă, Uță, A Chiripuș -  Rădoi, Sârbu

Oltul Curtișoara a luat o opțiune serioasă pentru promovarea în liga 3 după ce a învins în prima manșă Cozia Călimănești  cu 3-1. In prezența unui public numeros, Oltul a prestat un joc , nu foarte spectaculos  dar eficient , mai ales pe tabela de marcaj. Startul partidei a fost unul specific echipei gazdă, cu atacuri la poarta oaspeților. Pericolul real  pentru poarta lui Dina venind destul de repede la șutul lui Nichita în minutul 9. Jucătorii din Călimănești ratează și ei când portarul Stănciulescu respinge de două ori la aceiași fază.

În ultimul sfert de oră, două din nenumăratele  baloanele aruncate în careul celor de la Cozia au fost transformate în gol de Florin Tudor și Andronache și astfel scorul la pauză a fost 2-0.Aici mai trebuie notată că ultima fază a primei reprize a fost la poarta lui Stănciulescu atunci când  Rădoi a trimis balonul din doi metri cu capul în pământ după care balonul a sărit  peste poartă.

Repriza secundă a început cu echipa vâlceană în prim-plan care a dominat primul sfert de oră când au și reușit să reducă din diferență prin Sîrbu. Cu cinci minute înainte de final , Neagoe marchează cu un șut de la marginea careului și îl învinge pe Dina, stabilind scorul final  Cu un pic de atenție scorul înregistrat în tur poate fi suficient, mai ales că golul marcat în deplasare nu se mai calculează dublu. Cozia Călimănești a fost inferioară echipei din Curtișoara, i-a lipsit acea răutate în joc specifică unui joc eliminatoriu. Cu excepția primului sfert de oră din repriza secundă nu au arătat nimic. Returul se va disputa la Călimănești , sâmbătă 25 iunie 2022  de la ora 17 :30