Cozia Călimănești - Oltul Curtișoara 6-2 ( 2- 0 / 4-2 ) - Arena Olteana

Cozia Călimănești - Oltul Curtișoara 6-2 ( 2- 0 / 4-2 )

Oltul Curtișoara a pierdut returul  barajului de promovare după ce în manșa tur  câștigase cu 3-1, un rezultat ce părea suficient pentru un retur liniștit. Din păcate lucrurile au evoluat în defavoarea lor. Primul gol a picat destul de repede . In minutul 5, Uță a fost găsit nemarcat în careul oaspeților și nu trebuie decât să împingă balonul în plasă . A fost golul care le-a dat avânt celor de la Călimănești. La pauză gazdele conduceau cu 1-0.

Repriza secundă s-a derulat după același scenariu. Imediat de la reluare , Cozia reușește să anuleze avantajul oaspeților din tur în minutul 48 prin golul lui Marian Chiripuș.  Până la final nu s-a mai înscris. Au fost mai multe întreruperii, trageri de timp, mai mult din partea gazdelor, toată lumea aștepta prelungirile și eventul loviturile de departajare, lucru care s-a și întâmplat. Antrenorul Iulian Mitrache schimbă portarul, o schimbare care la CSM Slatina a dat rezultate. De data asta, schimbarea lui Stănciulescu cu Prisăceanu nu adus rezultatul dorit

La  loviturile de departajare, portarul gazdelor, Buzilă a reușit să pareze două lovituri de la 11 metri și să ducă echipa Cozia Călimănești în liga a III a. Cei doi antrenori au început cu următoarele formații : De la Curtișoara au ratat Jianu și Zamfir

Cozia Călimănești: Buzilă – Preoteasa, Ștefan, Lăzărescu, Duca, Sârbu, Al. Chiripuș, Mazilu, Uță – M. Chiripuș, Săndoi. Au mai intrat : Marinaș, Tănăsie și Zotică

Oltul Curtișoara : Stănciulescu – Covercă, Răcăleanu, Preda, Ungureanu, Tudor, Neagoe, Jianu, Nichita – Andronache, Bîră. Au mai intrat : Furtună, Zamfir și Prisăceanu