Slatina a promovat in liga 2, după loviturile de departajare. Necșulescu a marcat golul decisiv - Arena Olteana

Latest

Singurul ziar de sport din Olt

Pagina microbistilor
Aici gasesti istoria fotbalului din acesta zona

Meciurile retur din faza finală a barajului de promovare în Liga 2:

miercuri, 8 iunie 2022, ora 17:30

AFC Odorheiul Secuiesc – CSM SLATINA 1-1 – 4-5 penaltiuri (în tur: 0-0)

Stadion: Municipal (Odorheiu Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenți: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş); Rezervă: Octavian Ciucanu (Braşov); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Daniel Miodrag Mihai (1 Decembrie – Ilfov).

AFC Odorheiu Secuiesc: Alb. Popa – Savin (cpt.), Sz. Kilyen, Merdariu, Criștiu, Kr. Lazar, Guță, Simo, Petra, B. Antal, Al. Pop
Rezerve: Albert – R. Balint, Mitra, Berkeczi, Botorok, Mih. Manole, Nisipeanu, Baga, Marucza
Antrenor: Mihai Ianc

CSM Slatina: Preduț – B. Enache, Pisăru, M. Manea, Sălcianu, I. Popescu, D. Toma, Dav. Oprescu, Al. Popovici, Doman (cpt.), Trancă
Rezerve: Velcu – C-tin. Radu, Al. Neagu, Necșulescu, A. Stan, Neicu, Cincă, Barbuti, Deta
Antrenor: Ovidiu Burcă

♦ La penaltiurile de departajare au marcat : Toma, Alex Cincă, Sălcianu și Necșulescu. A ratat,  Alex Popovici

CSM Slatina câștigă cu 4-3 la lovituri de departajare și revine în Liga 2 după un an. AFC Odorheiu Secuiesc mai are de așteptat până la prima promovare în eșalonul secund
♦3-4 Radu Necșulescu execută sus, în stânga, Popa pleacă în partea opusă și privește spre minge, iar CSM Slatina înscrie golul decisiv, care o promovează în Liga 2
♦3-3 Janos Botorok îl fentează pe portar și bate în stânga. Velcu a plonjat în partea opusă
♦2-3 Alexandru Sălcianu trage sus, ușor în dreapta, aproape sub transversală, și marchează. Popa sărise în dreapta sa
♦2-2 Attila Berkeczi bate în stânga, Velcu sare în partea opusă și Odorheiu Secuiesc egalează
♦1-2 Alexandru Popovici, unul dintre cei mai experimentați jucători ai Slatinei, dacă nu cel mai, șutează pe jos, în dreapta, lângă bară, însă Albert Popa sare bine și respinge în lateral
♦1-2 Radu Criștiu bate în stânga, sus, Velcu plonjează perfect și parează în lateral
♦1-2 Alexandru Cincă șutează în dreapta, la semi-înălțime, Popa e pe direcție, dar nu poate scoate
♦1-1 Szilard Mitra trage la fel ca Toma și Velcu, deși pe direcție, nu poate salva nici el
♦0-1 Dorin Toma trage sus, în stânga, Popa e pe direcție, dar nu poate evita golul
♦0-0 Szabolcs Kilyen bate pe centru și portarul Velcu parează cu piciorul stâng
AFC Odorheiu Secuiesc și CSM Slatina nu marchează nici în reprizele de prelungiri și promovata în Liga 2 se decide la lovituri de departajare
Min 120 Slatina își schimbă portarul în ultimul minut al prelungirilor. Iese Cătălin Preduț și intră Simion Velcu
AFC Odorheiu Secuiesc și CSM Slatina au terminat cele 90 de minute ale returului la egalitate, la scorul de 1-1. Cum în tur a fost tot egal, scor 0-0, partida intră în cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare
Min 45+3 1-1 Remus Trancă egalează pentru olteni într-un moment psihologic, chiar înainte de pauză
Min 3 1-0 Simo Csongor deschide rapid scorul pentru echipa harghiteană

SC OȚELUL GALAȚI – Dante Botosani  3-0 (în tur: 1-1)

Stadion: Oţelul (Galaţi);
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica – Ilfov); Asistenți: Cosmin Vătămanu (Bucureşti) și Marius Cristian Marchidanu (Brăila); Rezervă: Adrian Frățilă (Vadu Paşii – Buzău); Observatori: Gheorghe Mihalache (Buzău) și Victor Radu (Bucureşti).

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Sil. Rus, Sîrghi, Yabre, Țica, D. Cireș, Jardan, G. Cîrjan, I. Neagu (cpt.), Cisotti, A. Nica
Rezerve: Gab. Ursu – Farcaș, Mih. Adăscăliței, Nedelea, Ghiocel, M. Savu, P. Nistor, Cricimar, Green
Antrenor: Dorinel Munteanu

Dante: Ailenei – Dumitraș (cpt.), Moescu, Pintilei, D. Drugă, Aeroaiei, Al. Constantiniu, Căinari, Corban, Codău, Al. Zaharia
Rezerve: Zvoronciuc – D. Dănilă, Sahru, Buțerchi, Mihalachi, Dărîngă, G. Popovici, R. Dănilă, Gorovei
Antrenor: Cristian Popovici

PROGRESUL SPARTAC – CS Tunari  3-1 (în tur: 4-0)

Stadion: Progresul Spartac (Bucureşti);
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Cristian Voicu (Focşani); Rezerve: Ionuț Cătălin Ilie (Bucureşti); Observatori: Marian Deaconu (Ploieşti) și Duras Mihai (Deva).

Progresul Spartac: Ciontoș – Andr. Grigore, Parfeon, Ed. Radu, Mih. Șandru, Lixandru (cpt.), Purice, Sil. Matei, I. Costea, Dițu, I. Tudorache
Rezerve: Lupescu – Oct. Nedelcu, Enrico, M. Andrei, M. Dumitru, Tong, Ohaci, Petcu, Vl. Alexandrescu
Antrenor: Andrei Erimia

CS Tunari: Meciu – Al. Gheorghe, C. Tudor, Acasandrei, Dr. Barabaș, T. Badea, Rz. Milea, M. Mihai, Vas. Mihai, Al. Stoian, Ionică (cpt.)
Rezerve: Isvoranu – Avădanei, Bg. Danciu, Oancă, Dane, Oșca, Ct. Ion, M. Andone, Prasacu
Antrenor: Marcel Abăluță

CSM REȘIȚA – CSC Dumbrăvița 1-1 – prelungiri (în tur: 0-0) 2-4 după loviturile de departajare

Stadion: ”Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin);
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); Asistenți: Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovița) și Nicușor Marin (Suseni – Argeş); Rezervă: Mircea Ardelean (Arad); Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca) și Aurel Ionescu (Bucureşti).

CSM Reșița: Micu – Bărboianu (Cioinac  35′), Nic. Sima (Rimovecz 70′), Ant. Manolache, Velcotă (C. Cristea 58′), Vasluian, Val. Munteanu, Jorza, Breșneni (cpt.)(Fota 70′), Val. Lazăr (Drăghiceanu 70′), Ndiaye
Rezerve neutilizate: Zimmermann – Iul. Ciubotaru, Al. Negru, Mura
Antrenor (suspendat): Dan Alexa

CSC Dumbrăvița: Trifon – Bura-Koț, Zurbagiu (cpt.), Moțiu, Ghinescu, Amariei (Ilan 70′), Schinteie, Andr. Olaru, Martinov, Paulevici (Bodri 80′), Făgărășanu
Rezerve: Ciui – Tismonar, Vidican, Gologan, Paunchici, , Grigoriu, C. Ciubotariu
Antrenor: Cosmin Stan

MINAUR BAIA MARE – CS Hunedoara 4-1 (în tur: 1-2)

Stadion: ”Viorel Mateianu” (Baia Mare – Maramureş);
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare); Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) și Dragoş Ionescu (Bucureşti).

Minaur Baia Mare: Băilă – Jucan, Mih. Lazăr, Mondragon (Oiță 78′), Dav. Simion, Donca, Gneba, Ciocan (P. Petre 73′), Văsălie (Petran 67′), Raph. Stănescu (Chinde 73′), Cip. Stanciu (cpt.)
Rezerve: Breban – Ant. Lung, D. Matei, Potcoavă, Tand
Antrenor: Ciprian Danciu

CS Hunedoara: Lefter – Fl. Iacob, G. Garutti, Rodrigues Jairo (Ant. Vlad 65′), Trășcan (Laur. Buș 39′) – Hergheligiu (cpt.)(P. Simon 65′), Bradu, Bedea (Mogoș 39′), I. Neacșa – Andr. Roșu, Arnăutu
Rezerve: Deak – Rob. Cristian, Giura, Mitran, A. Dumitru
Antrenor: Florin Maxim